נזקים הנמנעים מבידוד אקוסטי

אנו ב”יורוטק” מתמחים בייצור ופיתוח של מוצרי גומי עבור משטחים רבים במבני תעשייה ומשטחי ספורט. חלק מעבודתנו כוללת כמובן שירותים של בידוד אקוסטי לחללים רבים ומגוונים. לבידוד האקוסטי חשיבות רבה הן בפן האנושי והן ברמה הפיזית והבטיחותית של מבנים.

חשיבות הבידוד האקוסטי לאיכות חיינו

היחשפות רציפה שלנו למוקדי רעש פוגעת כמובן באיכות חיינו. מעבר למטרד הבלתי נסבל, החשיפה לרעש מביאה להשלכות גופניות לא מבוטלות, דוגמת הגברה של קצב הנשימה, הגברת קצב פעימות הלב, עלייה בלחץ הדם, הזעת יתר ובאופן כללי צריכת אנרגיה רבה יותר של הגוף.

מחקרים שנעשו בתחום ההיחשפות לרעש אף מצביעים על תחלואות מתמשכות נוספות שיש והיחשפות לרעש “תורמות” לכך ואף יכולות להוות טריגר בולט להיווצרותן. בין היתר חשיפה לרעש עלולה לגרום ולהוביל לפגיעה במערכת העיכול, עלייה ברמת ריכוז השומנים בדם, עלייה ברמת האדרנלין בדם ולהתכווצויות שרירים. בנוסף לכך, ניתן להצביע על היווצרות של עייפות רבה המצטברת אצל אלו הנחשפים לרעש, מתח ועצבנות ופגיעה מהותית ביכולת הריכוז.

פגיעה מהותית ושכיחה הנוגעת לאיכות חיינו משפיעה כמובן על מערכת השמיעה. רבים אשר חשופים למוקדי רעש בעוצמה רבה ולאורך זמן חווים עם הזמן ירידה כללית בשמיעה, כמו גם מתחושת הדהוד, חוסר בשיווי המשקל, כאבי אוזניים וכאבי ראש, טינטון באוזניים (תחושת רעש, צלצול או קול באוזניים ללא כל גירוי חיצוני), הפרעות שינה ועוד.

הימנעות משחיקה מוגברת של המבנה

במבנים בהם הבידוד האקוסטי בין הקומות ושאר החללים הינו כזה העומד בתקנים המחייבים מבטיח באופן טבעי עמידות רבה יותר לבניין. היכולת לבודד את הרעשים בתוך המבנה וגם אלו מבחוץ גורם למבנה להישחק פחות. באופן טבעי, היחשפות מתמדת לרעשים מבפנים ומבחוץ תביא לשחיקה רבה של המבנה ועמו לתחלואות וסכנות רבות איתן יצטרכו יושבי הבניין להתמודד.

בידוד אקוסטי ברמה נמוכה גורם למבנה לספוג רעש ורעידות רבות לאורך רוב שעות היממה. באופן טבעי הדבר מביא במקרים רבים להיווצרות של סדקים רבים במבנה ובמיוחד בנקודות חיבור קריטיות.

היווצרות של סדקים עקב רעש שנוצר עלולות לגרום עם הזמן לסכנות מבניות רבות ובתוכן סכנה ממשית של נפילת חלקי בבניין הן בתוך החללים עצמם והן חלקים אחרים של הבניין הפונים כלפי חוץ (כמו מרפסות). נפילת חלקים של הבניין מהווה סכנת חיים ברורה עבור יושבי הבניין וגם אלו הנמצאים ברחוב הסמוך ועלולים להיפגע מחלקים שיפלו לעברם.

היווצרות של סדקים מביאות עם הזמן לפגיעות מבניות עמוקות יותר ובתוכן פגיעה במערכת המים והחשמל בבניין. היחשפות של מים וחוטי חשמל יחד מהוות כמובן מתכון לאסון. סדקים רבים הפוגעים במבנה עלולים להביא לרטיבות רבה בחלקים רבים במבנים ולהפוך תוך זמן קצר את המבנה כמסוכן ולא ראוי לאכלוס.